Městská část Brno - Nový Lískovec, oficiální webová prezentace - Dotazy starostce - Odpovědi

Brno - Nový Lískovec
Nacházíte se zde:    Titulní stránka  >  Dotazy starostce - Odpovědi

Dotazy starostce - Odpovědi

Otázka: 14.05.2015 

Jezírko v parku plachty

Každý den chodím kolem jezírka v parku a pozoruji, že čistota vody je stále horší. Ve vodě plavou odpadky a řasy a voda také zapáchá. V nadcházejícím teplém počasí opět hrozí přemnožení komárů. Vypadá to, že se o kvalitu vody v jezírku nějakou dobu nikdo nestará. Můžete prosím na toto dohlédnout? Děkuji. 

Odpověď: 18.05. 2015

Kvalita vody v jezírku se nezhoršuje, naopak, to, že jsou v jezírku pulci, je důkaz, že kvalita vody je dobrá. Zapáchání vody jsem nezaznamenala, ani naši zaměstnanci, kteří jezírko kontrolují. Odpadky jsou pravidelně uklízeny. K přemnožení komárů nikdy v minulosti nedošlo a nedojde k němu ani letos, protože v jezírku žijí živočichové, pulci a ryby, kteří se případnými komářími larvami živí. Vodní rostliny, které zarůstají jezírko, také přispívají k čištění vody. Při jejich přemnožení jsou občas odstraňovány.

S pozdravem, Jana Drápalová.

 

Otázka: 23.01.2015

Dobrý den,

uz par rokov zijem v Novem Liskovci, ale este sa mi nepodarilo objasnit zahadu zelenych stlpov s prieduchmi, ktore su po celom Kamenom vrchu. Neustale na mna padaju otazky na tieto stlpy a ja to ludom neviem vysvetlit. Vedeli by ste mi prosim ozrejmit ich ucel?

Dakujem. S pozdravom Martina Matzova

Odpověď: 27.01. 2015

Dobrý den, pod naším sídlištěm jsou vybudovány podzemní tunely, tzv. kolektory, ve kterých jsou položeny veškeré rozvody tepla, vody, elekřiny a podobně. Ty zelené trouby jsou odvětrání těchto kolektorů.

S pozdravem, Jana Drápalová.

 

Otázka: 13.01.2015

Dobrý den,

při procházce pparku Pod Plachtami jsem si všimla, že u domů na ul. Plachtu byly odstraněny 3 postarší houpačky na dřevěném áčku. Zůstalo tam z bývalého hřiště (kdysi tam bývala i dřevěná kliuzačka) akorát pískoviště, na které nebyl písek dosypán už několik let. Máte s tímto hřištěm nějaký konkrétní záměr - bude obnoveno? Osobně hlasuji pro a rozhodně neoplocovat, je-li to dle legislativy možné.

Děkuji za brzkou odpověď a zdravím. Lucie Ďurčová.

Odpověď: 15.01. 2015

 Na základě revize hřiště, která prokázala, že zmíněné prvky neodpovídají normám a nelze je již dále provozovat, bylo nutné houpačky odstranit. Hřiště bylo vybudováno současně s bytovým domem Plachty a bylo často předmětem stížností obyvatel (že se na houpačkách ve večerních hodinách sdružuje onladina a podobně). Vzhledem k tomu, že v těsné blízkosti jsou další hřiště (v parku a na Slunečné) neplánujeme toto hřiště obnovovat.

S pozdravem Jana Drápalová.


Otázka: 29.10.2014

Lískáček

Při čtení říjnového čísla časopisu Lískáček jsem narazil na věc, které nerozumím. Na stránce č. 16 píše JUDr. Všetečka, že uzávěrka na příspěvky do tohoto čísla je dne 18. 9. 2014. Při tom na stránce č. 3 jsou jak výsledky voleb, tak i vaše poděkování za jejich výsledek. Volby byly až ve dnech 10-11.10.2014, tedy tři týdny po uzávěrce. Můžete mi to vysvětlit, myslel jsem, že termín uzávěrky platí pro všechny stejný?

Děkuji. Ing. Petr Puškáš.

Odpověď: 31.10. 2014

Dobrý den, uzávěrka je samozřejmě datum, po kterém zasedá radakční Rada a probírá došlé příspěvky. Na druhou stranu, pokud je v době od uzávěrky očekávaná nějaká událost, třeba volby, jejichž termín je předem znám, může radakční rada pro tyto informace buď sama nebo na žádost přispěvatele vymezit určitý prostor a příspěvek je dodán až po uzávěrce, Informovat o výsledku voleb skoro dva měsíce po nich by téměř postrádalo smysl. Tentokrát se právě s odevzdáním zpravodaje do tisku čekalo na výledek voleb. Pokud má redakční rada odpovědně zpravodaj připravit, musí znát v době svého zasedání počet a rozsah příspěvků, takže se skutečně po uzávěrce dodávají jenom vyjíměčně důležité věci. Jinak máte pravdu, uzávěrka platí pro všechny stejně.

Jana Drápalová.


Otázka: 07.10.2014

Prava keřů.

Dobrý den paní starostko, bydlím na ulici Koniklecová a chtěla bych požádat o úpravu keřů na cestě pod domovem seniorů - ulice Koniklecová k MHD- zastávka Oblá .. Keře vyrostly do výšky stromů, zvláště večer je zde velmi nepříjemná cesta.

Děkuji Eva Šimoníková

Odpověď: 08.10. 2014

Dobrý den.

Zeleň se bude letos výrazně snižovat, ale až ve vegetačním klidu.

S pozdravem, Jana Drápalová.


Otázka:  29.09.2014

Topení.

Dobrý den paní starostko, zajímalo by mně kdy se začne topit v obecních bytech? V Brně již topná sezóna začala, Brněnské teplárny již několik dní topí, topí se i v družstevních bytech v Novém Lískovci. Jsou snad obyvatelé obecních bytů občané druhé kategorie.

Zoltán Pallqaczkay

Odpověď: 01.10.2014

Dobrý den,

situaci monitorujeme a víme, že Teplárny již topí. Vzhledem k tomu, že obecní domy jsou kvalitně zateplené, tak se snažíme netopit zbytečně, ale až pokud výrazně klesnou venkovní teploty. Pokud si občané z některých domů budou přát, abychom topení zahájili, samozřejmě vyhovíme. Ovšem pokud začínáme topit dříve, ozývají se nám zase jiní nájemníci, že v zateplených domech topíme  zbytečně a oni to musí platit.

Teplárny samozřejmě začínají topit co nejdříve to jde, jsou to přeci jejich tržby, které jim obyvatelů bytů za teplo platí. Právě v přechodných obdobích, jaro a podzim, jsou náklady na jeden gigajoule tepla nejvyšší, proto se snažíme co nejvíc šetřit vaše peníze.

S pozdravem, Jana Drápalová.

 

Otázka:  25.09.2014

Dotaz- Hračky, papír Hopírek

Vážená paní starostko. S velkou lítostí a také nemilým překvapením jsem v minulých dnech zjistila, že z důvodu neprodloužení nájemní smlouvy (Albert??  ), byla výše uvedená prodejna uzavřena. Podle slov paní vedoucí vše bylo náhle a nečekaně. Umístění prodejny do těchto prostor, které jsou naproti škole, bylo velmi dobré. Mnoha rodičům usnadňoval obchod zajištění pomůcek do školy, ale i hraček v předvánočním období a podobně. Velmi jsme si na příjemný obchůdek zvykli. Mluvím nejen za sebe. Jelikož hájíte zájmy svého obyvatelstva, mohla byste v této věci něco udělat? Zvrátit situaci?

Děkuji předem za vaši odpověď.

Iva Kernová.

Odpověď: 30.09.2014

Dobrý den, obchodní dům Albert je soukrový subjekt, do jejich obchodní strategie nemůže městská část nijak zasahovat. O důvodech, proč papírnictví a hračkářství skončilo, nemáme informace, ale pokusíme se je sjistit a také zjistit, co by se v této věci dalo dělat.

S pozdravem, jana Drápalová.Otázka: 08.08.2014

barbecue point

Dobrý den paní starostko, rád bych se zaptal, źda MČ uvažuje či připravuje zřízení tzv. barbecue pointu tj. místa pro grilování pro veřejnost s nějakým zabudovaným grilem a ohništěm.

V nedávné době vyšlo několik článků na toto téma, jak tyto místa budují v jiných částech Brna např. Brno-Sever nebo Bystrc.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/jihomoravsky-kraj/127595-kam-grilovani-v-brne-na-sidlisti-barbecue-point .

Myslím, že takové místo by, zvláště s ohledem na množství panelových domů v mč, mnoho lidí ocenilo a jeho realizace by nebyla nákladná a nějaké vhodné místo by se určitě také našlo (např. by stačila malá úprava místa pod Fit4All parc. č. 1470/4 kde již ohniště je a je v dostatečné vzdálenosti od domů).

Děkuji za odpověď.  David Hošek.

Odpověď: 28.08.2014

Dobrý den, co se týče místa pod Fit4all, skutečně plánujeme jeho obnovu, protože původní altánek již "intenzivním využíváním" mládeží vzal za sví. Určitě máte pravdu, že je potřeba najít místo, kde by kouř nešel do bytů a nerušilo okolí a toto místo je vhodné. Beru váš podnět v potaz a při plánování úpravy místa na to budeme myslet. Vidím to tak příští rok na jaře, jestli na to budu mít ještě vliv.

S pozdravem, Jana Drápalová.


Otázka: 13.08.2014

Hřiště?

Dobrý den, mám dotaz ohledně nové výstavby ... nevím čeho .. snad nového hřiště, v oblasti Plachet. nemáte pocit, že jich je již dostatečné množství? a navíc, nikde nejsou k dohledání žádné konkrétní informace. Můžete mi prosím tuto stavbu vysvětlit?

Děkuji Kopečná.

Odpověď: 28.08.2014

Jedná se o umístění herního prvku pro větší děti a mládež, lanové pyramidy, okolo které musí být upraveny dopadové plochy. Tento prvek byl v parku plánován od počátku a dopňuje hřiště pro menší děti. Nad terénem bude pouze průhledná lanová pyramida oddělená od bytových domů korunami stromů, takže by neměl rušit bydlení.

S pozdravem Jana Drápalová.


Otázka: 06. 08. 2014

Přechod přes ulici Rybnickou

Dobrý den,

roky a roky plynou, sliby o zklidnění a úpravách ulice Rybnická jsou jen sliby, dokonce plánované měsíční uzavření tunelů v Pisárkách v následujících měsících udělá z této silnice opravdu extrémně rušnou cestu. I já už jsem rodičem, dokonce 2 holčiček, a když tu starší vodím do školky na ulici Rybnická, zdá se skoro nemožné přejít po přechodu při zastávce Kluchova. Auta nás nepouštějí, trolejbusy v zastávkách znamenají pro auta jejich objíždění dokonce v protisměru a tak přechod silnice v místě přechodu pro chodce je extrémním hazardem. Přitom tímto místem nechodíme jen my ale i spousta jiných lidí a rodičů dětí. Jak moc by pomohl alespoň nepříliš nákladný ostrůvek s plastovou značkou uprostřed silnice, který by přinesl malinko bezpečí při přecházení a znemožnil autům předjíždět trolejbusy v zastávkách v protisměru a hazardovat tak s naším zdravím.

 

Otázka: 17.7.2014

Jsme zoufalí, že tento problém, který není tak složitý a finančně nákladný na řešení, není stále jakkoliv vyřešen. Bydlíme nedaleko a víme, že tam každý den dochází ke spoustě kolizních situací a bohužel si myslíme, že jen smrt několika chodců včetně dětí donutí příslušné představitele jednat.

Tomáš Boda

Odpověď: 07. 08. 2014

Dobrý den, pane Bodo, o zlepšení bezpečnosti na tomto přechodu se snažíme již několik let, ale bohužel o tom nerozhoduje náš úřad nebo městská část, ale odbor dopravy magistrátu města Brna. Naše požadavky byly již několikrát odmítnuty.  Přitom zřízení ostrůvku, podobně jako je to u zastávky Lesní nebo u sokolovny, je levné a rychle řešení.  Jedním z argumentů, který odbor dopravy a dopravní inspektorát používá, je nutnost plynulého průjezdu sanitek a vozů integrované záchranného systému, které by v případě zastavení trolejbusů v protilehlých zastávkách nemohly projet. Já tento argument neuznávám, protože bezpečnost osob na přechodu považuji za důležitější. O zřízení ostrůvku u přechodu na zastávce MHD Raisova budeme usilovat i nadále.

Rýsuje se naděje na změnu stanoviska dopravního inspektorátu, protože na náš podnět se nyní připravuje změna objízdných tras pro tunel tak, aby objízdná trasa při havárii v tunelu nevedla již přes ulici Rybnickou. To bude možné ale až po rekonstrukci zabezpečovacího systému tunelu, která se nyní připravuje a tunel má právě kvůli tomu být uzavřen.

Navíc o situaci na ulici Rybnická máme příští týden jednání na Odboru dopravy MMB, takže o výsledku vás budu následně informovat.

S pozdravem, Jana Drápalová

 

Otázka: 17. 07. 2014 

Potíže s balkonem. 

Dobrý den, chci se Vás zeptat, zda se v blízké době bude řešit otázka sítí či jiného opatření proti holubům a poštolkám. Bydlím úplně nahoře v osmipatrovém bytě. Mé dítě má pokojíček s balkónem. Balkón je velmi znečistěný, nedá se používat a nemohu ani větrat, jelikož bakterie z  toho trusu se mu dostávají do pokojíčku. Dítě je často nemocné s dýchacíma cestama. Mluvila jsem s naší dětskou lékařkou a právě toto může způsobovat již zmiňované potíže. Mám balkón, který nemohu z požívat a mé dítě trpí. Fotky této příšernosti, kterou ptáci během týdne vytvoří jistě mám, jako důkaz.

S pozdravem a přáním hezkého dne.

Pospíšilová

Odpověď: 28.7.2014

Vážená paní, protože jste neuvedla, v jakém domě bydlíte, jestli v obecním nebo jiného vlastníka, mohu vám jenom poradit, abyste se v otázce sítí obrátila na vlastníka domu. naše městská část soustavně redukuje počty holubů odchyty do klecí na střechách některých obecních domů a během dvou let, kdy tyto odchyty probíhají, byly odchyceny stovky holubů. Je ovšem potřeba holubům soustavně bránit v hnízdění a chránit budovy sítěmi a hlavně nekrmit holuby, protože se k nám stěhují i z ostatních městských částí, kde odchyt neprovádějí. Plánujeme také provedení monitoringu, který nám ukáže, zda opatření fungují nebo jsou nedostatečná.

S pozdravem. Jana Drápalová. 

 

Otázka: 13.6.2014

Výtah 

Chci vědět který h...., v našem domě Svážná 3, schválilo / převzalo od dodavatelské firmy výtahy, které jsou poruchové a nám zvyšují poplatek za opravy ve vyúčtování (hodlám já i ostatní jej zažalovat, neboť odmítám-e za chyby druhých platit). Nechci odpověď, že je ničíme samy (jak je ve zvyku radnice), jsou zde kamery......(také na hovno !!!!!). Jaitner

Odpověď: 08.07.2014

Dobrý den pane Jaitnere,

1)   Byly prověřeny náklady na provoz výtahu s výtahy stejného typu a domu, tj. Koniklecová 4 za tři roky zpět.

Koniklecová 4

r. 2011 celkový náklad 66 797,13 Kč z toho činí 38 188,43 Kč spotřeba el. energie r. 2012 celkový náklad 65 076,40 Kč z toho činí 37 871,98 Kč spotřeba el. energie r. 2013 celkový náklad 68 721,18 Kč z toho činí 42 161,40 Kč spotřeba el. energie.

Svážná 3

r. 2011 celkový náklad 68 268,57 Kč z toho činí 36 594,69 Kč spotřeba el. energie r. 2012 celkový náklad 64 116,30 Kč z toho činí 34 873,11 Kč spotřeba el. energie r. 2013 celkový náklad 67 729,01 Kč z toho činí 33 380,13 Kč spotřeba el. energie.

 2)   V příloze zasíláme seznam oprav, které jsme si vyžádali od servisní firmy za rok 2014, jedná se o opravy mimo pravidelné servisní prohlídky, viz. příloha.

3)   Na základě inspekčních zpráv ze dne 18. 8. 2008 výtahy po komplexní modernizaci splňovaly požadavky v té době platných předpisů.

4)   V současné době je nachystána dokumentace na přebudování velkého výtahu (nákladní výtah) na výtah, který bude evakuační a bude plně vyhovovat požadovaným předpisům. Realizace se předpokládá koncem letošního roku.

5)   Požadavek na umístění kamerového systému byl podpořen samotnými nájemníky bytového domu Svážná 3 na zasedání ZMČ, které se konalo dne 28. 3. 2012 za účasti nájemníků p. Pavlase a paní Schneiderové.

   Protože nám záleží na tom, aby dům byl nejen úsporný, ale i bezpečný, postupně modernizujeme i výtahy tak, aby splňovaly nové požární předpisy. Součástí protipožárních a bezpečnostních opatření je také výměna linolea na chodbách před byty za dlažbu, která se bude realizovat také v letošním roce.

S pozdravem

Ing. Jana Drápalová, starostka

 

Otázka: 02.07.2014

Park pod Plachtami

Vážená paní starostko,

v minulých dnech byly v lokalitě parku Pod Plachtami nainstalovány nové informační tabule. Jejich provedení je určitě lepší, než u těch původních, pravdě vůbec neodpovídajících a ve většině případů navíc i posprejovaných. S ohledem na datum instalace těchto nových tabulí si sice myslím něco o sbírání politických bodů, které Vy osobně nemáte tak ráda, ale budiž, jsou graficky opravdu na velmi slušné úrovni. Děkuji tedy jejich pořízení a instalaci.

Horší je to již s jejich obsahem. Například na tabuli u retenční nádrže je sice zevrubně popsáno její fungování, bohužel tu ale chybí zcela podstatnější informace o zcela nutném dopouštění. To musí zajistit dodatečně realizovaný hlubinný vrt, přestože

Odpověď: 02.07.2014

Dobrý den, děkuji za připomínky, cílem nebylo rozhodně  tajit informace o dopouštění. Děkuji za ocenění toho, že tabule jsou graficky zdařilé.  Právě proto, že některé dřívější návrhy se nám nelíbili a odmítli jsme je, trvala příprava tabulí mnoho měsíců, prakticky jsem je začali chystat hned poté, co nám magistrát stavbu předal. Rozhodně nebylo záměrem je tam umístit pár měsíců před volbami, ale hlavně jsme to chtěli stihnout do data, kdy do parku přijde porota posuzující projekty přihlášené do soutěž o park roku. Bohužel z internetu se mi váš dotaz nedostal celý, část textu asi chybí, takže neodpovídám na vše. Můžete mi poslat celý text na e-mail?

Děkuji, Jana Drápalová

 

Otázka: 25: 06: 2014

Privatizace dimů Brno

Vážaná paní starostko. Chci Vám poděkovat, za kvalitní a levné bydlení. Užívám byt na ul. Kamínkym 25 a jsem znepokojena aktivitou sousedů p. Farské a p. Stejskala kteří se jmenovali přípravným výborem a s pomocí ing. Kačerovského z OVB CONSULT Cihlářská 19 Brno, činí evidentně nátlak na nájemníky a by se přidali k zájemcům o koupi nebo aby byt vyměnili a pod. Patřím mezi sociálně slabší občany, kteří se nemohou dovolit byt odkoupit a to ani za 50% tržní ceny bytu a ráda bych nadále za stávajících podmínek bydlela. Děkuji za odpověď. Kubátová Zdena.

Odpověď: 26. 06. 2014

Vážená paní, aktivitu těchto lidí radnice nepodporuje a dům Kamínky 25-35 je zařazen do seznamu domů, které  město nemá zájem prodávat. Od nájemníků zatím žádná žádost nedorazila. Na ZMČ 25.6.2014 byla projednávána žádost nájemníků domu Oblá 14 o přeřazení tohoto domu k privatizaci a ZMČ nepřijalo žádné usnesení.  Pro hlasovali dva zastupitelé z přítomných 16ti. Byli to pan Dzurja a pan Schmied, oba zvolení za sdružení ONL. Z toho je zřejmé, že většina zastupitelů obce nepodporuje privatizaci zateplených a opravených nájemních domů v Novém Lískovci. 

S pozdravem, Jana Drápalová

 

 Otázka: 19.5.2014

Dobrý den paní starostko,

obracím se na vás s prosbou jestli jako městská část pronajímáte zahrádky ve vaší obci.Nedávno jsem se nastěhovala na ulici Koniklecová a chodím často na vycházky se psem okolo právě těchto zahrádek.S pousta jich je v dost zuboženém stavu, nejsou udržována a mají polámané i ploty.Měla bych zájem buď o pronájem nebo koupi.Můžete mi prosím poradit na koho se mám obrátit?

Děkuji Vám za laskavost Romana Sovíková

Odpověď: 23.05.2014

Městská část pronajímá pozemky za účelem pěstování plodin, jiné zahrádkářské činnosti a k rekreaci.

V lokalitě nad Koniklecovou při ulici Travní je převážná většina zahrad soukromých, ale jsou tam i zahrady ve vlastnictví statutárního města Brna, které městská část pronajímá. V současné době je volný k pronájmu v této lokalitě pozemek p.č. 1296.

Bližší a aktuální informace Vám podá Ing. Hana Klicnarová, referent pozemky, investice, tel. 547 428 936, 778 499 024, e-mail: klicnarova@nliskovec.brno.cz 

 

Otázka: 22.04.2014

Nový přechod přes ul. P.Křivky

Dobrý den paní starostko,

Nevím jestli se na Vás obracím správně ve věci stížnosti na provedení přechodu pro chodce přes ulici P.Křivky mezi ulicemi Oblá a Kamínky.

Přechod je velmi pěkně opraven a kvituji, že se pamatuje i na naše postižené občany pomoci naváděcích 3d dlaždic. Chyba ovšem je v provedení přechodu, protože přechod je rozdělen napříč silnice P. Křivky na dvě poloviny bílými pruhy vystupujícími nad povrch vozovky. Vytváří tak vlastně malý příčný schod. Tyto vystouplé bílé pruhy nad povrch vozovky způsobují při každém přejezdu kolu vozidel hluk, který se nejvíce podobá zvuku přejezdu vlaku přes spoj kolejí. Je to jako v kovárně s gumovými kladidi. Prostě

Ing. Rostislav Krejčí

Odpověď: 24.04.2014

K realikzaci přechodu pro chodce na ul. Petra Křivky v křižovatce s ul. Oblá a Kamínky zástupce Brněnských komunikací, a.s. odpověděl:

Vzhledem k tomu, že při realizaci přechodů ZTP musí být dodržena norma ČSN 73 6110 (Projektování místních komunikací) a vyhláška č. 398/2009 Sb. (o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb), byly realizovány u těchto přechodů vodící proužky pro slepce. Dále musí být při realizaci dodrženy Technické podmínky TP 65 (Zásady pro dopravní značení na pozemních komunikacích) a TP 133 (Zásady pro vodorovné dopravní značení na pozemních komunikacích). Zvýšení hlučnosti při přejezdu takto realizovaných přechodů pro chodce vyplývá z dodržení výše zmíněných předpisů.

S pozdravem, Jana Drápalová.

 

Otázka: 16:04:2014

Developerský projekt - Rybnická ulice

Dobrý den, ráda bych se zeptala na developerský projekt, který je v současné chvíli nabízen prostřednictvím realitních kanceláří. Jedná se o výstavbu bytového komplexu o 30 bytech na ulici Rybnické. Zajímalo by mě jak je možné, že má tento projekt povolení městské části, přestože na ulici Rybnické je dle územního plánu omezen index podlažní plochy ( sami jsme na tento index byli stavebním úřadem upozorněni, když jsme se snažili o přístavbu RD). Dále by mě zajímalo jak stavební úřad řeší v souvislosti s tímto projektem další nárust dopravy na ulici Rybnické a stejně tak i parkování v dané lokalitě. Dále žádám o informaci, proč nejsou obyvatelé městské části o takto velkých developerských projektech předem informováni. Prosím o odpověď.

Hana Bedrošová

Odpověď: 17. 04. 2014

Výstavba bytového domu mezi ulicí Rybnická a přivaděčem Bítešská se připravuje na soukromých pozemcích, na kterých je podle územního plánu návrhová plocha bydlení. Návrh investora byl projednán ve výboru pro rozvoj a ten trvá na dodržení  indexu podlažních ploch podle platného územního plánu a umístění veškerých parkovacích míst do objektu a na vlastní pozemky.    Pokud investor dodrží všechny  předpisy a získá souhlas s připojením na komunikaci Rybnickou od odboru dopravy Magistrátu města Brna, nebude mít městská část ani  možnost výstavbu zakázat. Investor sice požádal o vydání územního rozhodnutí, ale protože nedoložil potřebné doklady, bylo toto území řízení přerušeno.  Vzhledem k tomu, že v současné době nám není známa přesná podoba záměru, je docela těžké o tom veřejnost informovat. Jakmile investor předloží příslušené doklady, zveřejníme informace o záměru na našich webových stránkách i v Lískáčku.

S pozdravem, Jana Drápalová. 

 

Otázka: 20. 03. 2014

Problém holubí

Dobrý den, Vážená paní starostko, chtěla bych se zeptat ohledně přemnožení holubů na našem sídlišti. Znečištění okolo našeho domu, nejenom domu, ale i balkonů a oken začíná být neúnosné. Je tento problém nějakým způsobem řešen, dále bych se chtěla zeptat, kdy proběhne ořez keřů okolo domu Oblá 39, hlavně těch směrem ke sběrnému středisku, jsou celkem přerostlé.

Děkiji za Vaši odpověď. Jitka Švecová.

Odpověď: 24. 03. 2014

Dobrý den.

Problematikou holubů se samozřejmě zabýváme a letos jsme stejně jako v ľoňském roce již začali s odchytem holubů. Shodou okolností se odchyt provádí na obecním domě nedaleko od vašeho (vzdušnou čarou cca 100 m). Již loni nám psal jiný nájemník s problémem neobydlených bytů s balkony přistupnými pro holuby, z vašeho domu a jeho dopis i s přiloženými fotografiemi jsme předali na řešení bytovému družstvu Družba i s nabídkou na předání kontaktů na specializované firmy, které se zabývají jednak opatřeními k zamezení osidlování domu holuby a jednak firem, které provádějí odchyt holubů. Podrobnější informace najdete také na našich internetových stránkách http://novy-liskovec.cz/180-stranka-problematika-holubu-v-novem-liskovci.html .

Pokud se jedná o stříhání keřů, tak v současnosti ještě probíhá zimní řez a zmlazování některých keřů, ale růže o kterých se zmiňujete nyní stříhat nebudeme a budou se stříhat zase až po odkvětu letním řezem.

S pozdravem, Jana Drápalová.

 

Otázka: 14. 03. 2014

Dobrý den paní starostko,

obacím se na Vás s dotazem ohledně odprodeje pozemků v zahrádkářské kolonii nad ulicí Petra Křivky. Doslechl jsem se, že jsou tyto pozemky nabízeny majitelům chat. Nevím, zda je tato informace pravdivá, případně jaké jsou podmínky. Víte nějaké bližší informace, případně kde je mohu najít?

Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Bareš Michal.

Odpověď: 17. 03. 2014

Dobrý den, prodeje pozemků neřeší městské části, ale majetkový odbor Magistrátu města Brna. Městská část pozemky pouze pronajímá. Nám o nějakém plánovaném prodeji v této lokalitě není nic známo, ani o tom, že by pozemky byly nabízeny. Pokud máte zájem odkoupit pozemek pod vaší chatkou, musíte se obrátit na majetkový odbor Magistátu města Brna. Postup najdete na webu města.

S pozdravem, Drápalová.Otázka: 02.11.2013

Oprava potrubí před domem Oblá 41

Dobrý den paní starostko, rádi bychom věděli, kdy bude dokončena oprava potrubí před domem Oblá 41. Již 3 měsíce je rozkopaný chodním, lidé obcházejí chodník po trávníku, kde je vyšlapaná blátivé cesta a na opravách se tpéměž nic neděje. Nájezd do školky, který vede kolem byl firmou opravující školku, krásně upravený a zatravněný a zaměstnanvi firmy, kteří provádějí opravy pod chodníkem travnatý pás opět rozjezdili. Vzhledem k tomu, že bude mrznout a začne zima bychom chtěli vědět, zda budou opravy dokončeny co nejdříve. Můžete nám to zjistit a odpovědět?

Děkuji Říhová.

Odpověď: 08.11.2013

   V ulicích Svážná a Oblá probíhá "oprava vodovodu vnitřní vystýlkou - 4. etapa". Opravu pro Brněnské vodovody a kanalizace, a.s. provádí společnost WOMBAT, s.r.o., se sídlem Bžezinova 23, 616 00 Brno.

   Zvláštní užívání místní komunikace je povoleno do 30. 11. 2013. Rozhodnutí vydal Odbor dopravy Magistrátu města Brna dne 12. 3. 2013.


Otázka: 07. 09. 2013

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat a zároveň požádat, jestli je nějakým způsobem možné zapůjčit, popř, nějak jinak získat informace o Novém Lískovci od jejího vzniku až po současnost zejména z hlediska samosprávy. Studuji dálkově Veřejnou správu a jako téma absolvenstké práce, kterou budu v letošním roce zpracovávat jsem si vybrala historii a samosprávu Lískovce. Prosím o info, děkuji. Seménková

Odpověď: 09. 09. 2013

U nás na úřadě je k dispozici knížka o historii Nového Lískovce až do současnosti od pana Fabera, našeho kronikáře. O jiných zdrojích nevíme.

Drápalová


Otázka: 26.6.2013

Paní starostko, mám několik připomínek ke stavu zeleně v Novém Lískovci. Na ulici Petra Křivky od Kamínků směrem k Rybnické už dva roky je uschlý strom v aleji jeřabin. Jeden suchý byl před dvěma roky vykácen, další tam stojí. Proč se nevysazují za uschloé stromy nové? Před domem Oblá 5 je vysazen strom. Podpěra je nefunkční a strom má tak velké výkyvy ve větru, že hrozí jeho zlomení . Dá se s tím něco dělat? Víc než před rokem se prováděly nějaké výkopové práce na cestě z Oblé kolem domu 1 a 3 směrem k zastávce Čtv rtě na mostě. Byl zřejmě špatně udělán povrch cesty po opravách a teď došlo na jedné straně k jeho zvednutí a prasknutí, na druhé straně se udělala hluboká díra, kde se drží voda a bláto. Snad je toto ještě v nějaké záruce a bude možno to nechat opravit. Dále podél chodníku po pravé straně ul. Petra Křivky směrem k Rybnické je keřová výsadba. Nikdo ji v šak neudržuje, je plná vysokého plevele a náletových rostlin. Tak buď udržovat, nebo nechat vyřezat a udělat trá  vník. Ale ani jeho údržba není bezchybná. Nemá systém, je špatně posekáno a vysoká posekaná tráva zůstává ležet ponechána svému osudu (zahnívání). Kolem míst, která jsou nedostupná pro pojízdnou sekačku, zůstává tráva i plevel neposekány a jsou tedy mnohdy vysoké téměř metr. Často projíždím Bohunicemi a Starým Lískovcem a nestačím se divit, jhaký je rozdíl v údržbě trávníků. Tam je suchá posekaná tráva vyhrabaná a odvezená, trávníky souměrně posekané a ne pokudlané jako u nás. Nestálo by to za občasnou kontrolu? projít se pěšky Lískovcem a zjednat nápravu s firmou, která má toto na starosti?

Odpověď: 20. 8.2013

Dobrý den, na váš mail byla odeslána následující odpověď dne 12.8., hned poté, co jsme se s panem Šípkem sešli po dovolených a mohla jsem s ním odpověď zkonzultovat.  Pro jistotu vám ho přepošlu ještě jednou.

Text mailu z 12.8. 2013

Dobrý den, omlouvám se, že odpovídám až nyní, ale protože zeleň má u nás na starosti pan Šípek, chtěla jsem nejprve s ním vaše připomínky probrat, abych vám mohla  odpovědět. Pak jsme se minuli s panem Šípkem na dovolené a pro ostatní starosti se přiznám jsme na váš mail zapomněla.

Určitě nechci  dotazy občanů opomíjet, ještě jednou se omlouvám. A nyní konkrétně k vaši připomínkám a podnětům.

Jedním z problému zeleně v Novém Lískovci, který nás také trápí, je, že se o zeleň nestaráme jenom my, ale má více správců. Stromy mezi chodníkem a silnicí P. Křivky nejsou v námi spravovaných plochách, ale jedná se o silniční zeleň ve správě Brněnských komunikaci a.s.

Bohužel jeřáb ptačí v našich podmínkách moc dobře neprosperuje a stromy, které zde byly v minulosti hojně vysázeny poměrně často umírají a to velmi často náhle, celé stromy.

Pokud se tak stane v plochách námi spravovaných, tak strom odstraňujeme a v případě, že je to vhodné, tak je nahradíme stromy novými. Pokud se jedná o plochy jiných správců, upozorňujeme je na tyto suché stromy. Výsadby stromů se provádí na podzim, v letních vedrech by to nemělo smysl.

Strom (platan) před domem Oblá 5 je právě náhradou za obdobně uhynulý jeřáb, který zde v minulosti uhynul. Kotvení, které bylo zřejmě vandaly poškozeno  je již opraveno.

Keřová skupina skalníků podél chodníku pod parkovištěm Oblá 1 - 3 je opravdu trochu problematická, jelikož se jedná o starší výsadbu nízkých pomalu rostoucích skalníků, u kterých je v případě většího zaplevelení poněkud problematické jejich pletí a v případě podrůstání jiných bujnějších druhů působí před ostříháním také  nepatřičně, Odstranění této skupiny a nahrazení trávníkem by ovšem vzhledem k sousedství s parkovištěm také nebylo vhodným řešením. Navíc keřová skupina je i ve stávajícím stavu kvalitnější zelení než trávník.

Pokud je někde problém s kvalitou sečení, prosím příště upozorněte přímo pana Šípka, který na prováděcí firmu dohlíží a může ihned reagovat. Letos byl ovšem obrovský problém právě se sekáním ploch ve správě Brněnských komunikací, firma, která to pro ně dělá vůbec neplnila dohodnutý harmonogram a já jsem několikrát písemně urgovala u vedení Brněnských komunikací a oni mi poslali omluvný dopis, ve kterém problémy přiznali a začátkem července vady napravili. (posekali plochy a ořezali keře trčící do vozovky.

Propadlý chodník za Oblou 1 reklamujeme u prováděcí firmy, která výkopy prováděla, byla to stavba související se zásobováním vodou a Vírským oblastním vodovodem. Chodník přebíraly rovněž Brněnské komunikace a odpovědní pracovníci nám slíbili brankou nápravu, zatím to ale provedeno nebylo, budeme to opět urgovat.

Snad jsem  na nic nezapomněla, ještě jednou se omlouvám a děkuji za aktivitu a zájem o to, aby byl Lískovec pěkný.

S pozdravem, Jana Drápalová

Otázka: 29. 6. 2013 

Soucinost mestke casti pro zlevneni elektricke energie 

Vazena pani starostko, vazim si vasi odbornosti pro vedeni mestke casti, coz je podporovano nekolika uspesne dokoncenymi projekty, napr. park Pod Plachtami.

Obracim se timto na Vas s dotazem, zda jste jako predstavena mestske casti schopna zajistit elektronickou aukci pro obcany liskovce na dodavatele elektricke energie, cimz se jiste dostane zajimavejsi ceny teto komodity, jak pro koncove spotrebitele obcany, tak pro mestkou cast NL.

Jaky je Vas pohled na vec?

Verim ze je mozne se inspirovat i u mestke casi Stary Liskovec.

Dekuji za Vas cas a odpoved!

S pranim uspesneho dne, Petr Vybira, NL

Odpověď: 3. 7. 2013

Vážený pane, děkuji za zajímavý podnět. Projekty, při kterých zse fyzické a právnické osoby spojují ke společnému výběru dodavatele energií znám ze svých kontaktů na města i neziskové organizace v západní Evropě. Je jasné, že větší počet odběratelů je pro dodavatele zajímavější a může tedy dosáhnout lepší cenu. Vždy se ale jednalo o projekty, kdy se skupina odběratelů sdružila do nějaké formy právnické osoby, například družstvo, združení právnických a fyzických osob, OPS apod., která pak hájila pozici oděratelů a garantovala jejich právní jistotu ve smluvním vztahu s dodavatelem. Systém, který zkouší Starý Lískovec, jak jsem měla možnost ověřit, jak bude městská část garantovat, že vybraný dodavatel, se kterým občané uzavřou smlouvu, dodrží své závazky. Nerada bych se podepsala pod něco, co bude na první pohlad vypadat výhodně a potom na to občané doplatí. Necméně o nějaké takové možnosti uvažujeme, zatím jsme měli spíše na mysli nájemníky obecních bytů, ale nebránila bych se rozšíření i na ostatní občany NL. Pokud budou zkušenosti ze Starého Lískovce pozitivní, určitě to zvážíme.

S pozdravem Jana Drápalová. 

 

Otázka: 24. 6. 2013

Bourání schodů

Dobrý večer paní starostko! Prosím o vysvětlení pro stavebního analfabeta. Proč se před pár dny začaly bourat schody na některých místech sídliště? Pod Albertem a také na Svážné mezi 8 a 10? Pravda, zdejší (Svážná) schody si již asi rok říkaly o opravu, neb vrchní desky se začaly uvolňovat a na asi dvou nebo třech schodech už nebyly. Nemyslím si ale, že bylo nutné schody kompletně vybourat. Beton byl hodně kvalitní, neboť demoliční četa s tím zápasila skoro tři dny. Podle mého laického názoru stačilo schody opravit, tedy znavu přilepit vrchní desky a případně zamazat spáry. Staré schody zde vydržely více ńež 20 let, mám obav y, že nové nevydrží ani polovinu. Jeví se mi to jako zbytečné výdaje našich peněz. Také mne zarazilo, že nikde o akci nové schody nebyla ani zmínka. Možná se pletu, připouštím. Stavba, je-li to styavba, není nijak označená, není uvedeno datum dokončení, kdo stavbu provádí,... Myslím, že by například termín dokončení řadu lidí zajímal. Děkuji za odpověď.

Jiří Blahník.

Odpověď: 3. 7. 2013

Dobrý den pane Blahníku,

opravu schodů Vámi navrhovaným způsobem jsme prováděli opakovaně, a výsledek byl stále stejný. Hned následující zimu se horní desky opět odlupovaly a chůze po nich byla stále nebezpečnější. Naopak nové schody jsou provedeny takovou technologií, která je více odolná proti dešti, mrazu a chemickým materiálům. opravy schodů podobným způsobem provádíme každoročně a zkušenosti ukazují, že jsou trvanlivější. Na nutnost označit stavbu jsem upozornila příslušné pracovníky odboru. Na základě vašeho podnětu rovněž na webové stránky MČ umístíme seznam prováděných a plánovaných oprav na veřejných prostranstvích.

S pozdravem, Jana Drápalová


Otázka: 19. 6. 2013

Vidimace.

Vážená paní starostko, dnes jsem na ÚMČ Nový Lískovec potřeboval vyřídit vidimaci a byl jsem nemile překvapen konstatováním, že vidimaci neprovádíte.

Na internetových stránkách Brna i Nového Lískovce se píše, že vidimaci provádíte. Stejně tak se píše i ve vyhlášce č. 36/2006 Sb. - o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu, konkrétně v příloze 1

Požaduji vysvětlení.

S pozdravem, Martin Šeda.

Odpověď: 3. 7. 2013

Vážený pane, vidimaci  za stejných podmínek provádí Czech point České pošty, hned vedle úřadu městské části, a to každý den od 8 do 18 hodin. Na ÚMČ není momentálně tato služba zajištěna z důvodu nemoci příslušné pracovnice, provádíme pouze vidimaci v případě osob nepohyblivých nebo nemocných u nich doma, případně v nemocnici, a to na vyžádání a na základě domluvy předem. Sližba zajišťovaná Českou poštou podle našeho názpru dostatečně nahrazuje provádění vidimace na našem úřadě.

Jana Drápalová.


Otázka: 19. 6. 2013

Dobrý den,

rád bych věděl, co se stalo, že práce na výstavbě nového domu na místě starého Alberta viditelně cca dva měsíce nepokračují. Chodíme s dětmi denně okolo do školky a tak nám to vrtá hlavou a doufáme, že se projekt právně nezadrhl a nebudeme kolem oploceného staveniště chodit léta.

Děkuji za informaci.

S pozdravem a přáním pěkně prožitého léta Martin Flajšar.

Odpověď: 3. 7. 2013

Dobrý den, stavba nebyla pozastavena, protože nebyla dosud ani zahájena. Investor získal platné územní rozhodnutí, na základě souhlasu MČ přemístí telefonní ústřednu a odstranil stávající budovu. V současné době probíhá stavební řízení, stavební povolení nenabylo dosud právní moci, proto nemůže stavbu zahájit. Co se týče stavby parkoviště a příjezdové komunikace, stavbí povolení již bylo vydáno, takže tuto část stavby může zahájit.

S pozdravem, Jana Drápalová


Otázka: 6.1.2013

Dobrý den,

potřebovala bych si vyřídit voličský průkaz na prezidentské volby (obě kola), vzhledem k tomu, že nebudu v místě svého trvalého bydliště: Nový Lískovec. Kde si jej můžu vyřídit? Hledala jsem na stránkách magistrátu města Brna i tady, ale žádné informace jsem nenašla.

Děkuji za odpověď. Pavla Bílková. 


Odpověď: 8. 1. 2013

Voličské průkazy pro volbu prezidenta ČR 2013 si můžete osovně vyřídit v místě svého trvalého pobytu, nejpozději do středy 9. 1. 2013.

Jestliže máte trvalý pobyt v naší městské části, obraďte se na: ÚMČ Brno - Nový Lískovec, Mgr. Lenka Mikšíková, Odbor vnitřních věcí, Oblá 75a, Brno, tel.: 547428932


Otázka: 25.10.2012

Dobry den pani starostko.

Prestehovali jsme se do bytu na ulici Obla. Jak jiste vite, situace s parkovanim je zde neunosna. Pracuji na smeny a kdyz se vracim z prace vecer, je to neresitelny problem. Musim parkovat treba i 800m od domu. S takovym nedostatkem jsem se nesetkal v zadne mestske casti, kde jsem drive bydlel.

Chtel bych se Vas touto cestou zeptat, jake opatreni chysta radnice pro zlepseni situace s parkovanim v teto oblasti.

Videl jsem anketu ohledne realizace projektu Centrum B. Avsak jiz nikde nevidim, jake reseni bude opravdu realizovano a kolik parkovacich mist by zde melo vzniknout.

Verim, ze jste dostala jiz velke mnozstvi dotazu na toto tema, me by zajimalo, zda a co je pripravovano v nejblizsi dobe. dekuji za odpoved. Hosek.

Odpověď: 29.10.2012 

Situace s parkováním je špatná proto, že v době, kdy bylo sídliště projektováno, nebylo tolik aut. V minulosti bylo vytvořeno množství novým parkovacích, byly zjednosměrněny ulice a pro parkování využity veškeré volné plochy. Ani to nestačí, bohužel možnosti pro budování dalších bezplatných parkovacích míst ne veřejných komunikacích jsou již vyčerpány. V současné době máme zpracovanou koncepci dopravy v klidu, která navrhuje upřednostnit rezidenty. Tento parkovací režim zatím nemůže být zaveden, protože organizace dopravy v klidu je v kompetenci magistrátu a městská část musí počkat na schválení městské vyhlášky, což se očekává v roce 2014. Pokud jezdíte domů v nočních hodinách, doporučuji pronájem parkovacího místa v podzemních garážích pod OD Albert, kde jsou volná parkovací místa. Další možnosti je zakoupení garáže v garážovém domě u ulice Jihlavská, kde jsou rovněž volné garáže na prodej. 

Výstavba garáží v centru B se zatím nepřipravuje, ale připravuje se stavba polyfunkčního domu v místě bývalé samoobsluhy naproti OD Albert, kde by měla vzniknout navíc parkovací místa na pronájem.

S pozdravem, Jana Drápalová.


Otázka: 15.6.2012

Paní starostko, je jistě chvályhodné, že váš úřad odstranil polorozpadlou zídku kolem kontejnerů na směsný odpad před domem Oblá 5. Ovšem tím se nic nevyřešilo, snad jen to, že jste vytvořili nové parkovací místo a zkomplikovali přístup ke kontejnerům obyvatelům domu. Český človíček hned pochopil, že když posune kontejnery až na kraj plochy, bude mít kde parkovat- A ostatní ať se dostanou ke kontejnerům jak chtějí. Jde to prakticky jen k jednomu ze strany od silnice, druhý je téměř nedostupný, protože vcětšinou lidé odpadky vyhazují ráno při cestě do práce, nebo večer a to už je zaparkováno. A navíc jste zjednodušili práci těm, kteří přijedou autem, vyhodí objemný odpad do kontejneru přímo u silnice a jedou klidně dál. Možná by stálo za zvážení udělat něco podobného jako u domu Oblá 12.

Kyvák

Odpověď: 19.6.2012

Máte pravdu, přesně to máme v úmyslu, montáž přístřešku je již objednána a do konce června bude umístěn.

S pozdravem Drápalová

Otázka: 9.2.2012

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jak je to s pohybem pejska v přírodní rezervaci na Travní ulici. V žádné vyhlášce jsem se nedočetla o zákazu pohybu psa v přírodní rezervaci. Strážníci městské policie mě upozornili, že je zakázáno aby byl pejsek v rezervaci  bez vodítka.  Psa mám neustále pod kontrolou, exkrementy po něm sbírám a dohlížím na to, aby v rezervaci nic neničil (neokusoval a podobně). Chtěla bych se proto zeptat, jestli při dodržování těchto zásad musím mít psa na vodítku i v horní zalesněné části rezervace . Mám štěně staré 4 měsíce a bez vodítka s ním trénuji poslušnost.  Děkuji mnohokrát za odpověď, s přáním všeho dobrého, Lucie Pilátová

Odpověď: 13.2.2012

Obecně závazná vyhláška Statutárního města Brna č. 21/2009 stanovuje, že v celém městě Brně musejí být psi opatřeni vodítkem nebo náhubkem. Vyhláška také stanovuje v příloze č. 2 místa, kam je vstup se psy úplně zakázán. V naší městské části jsou to oplocená dětská hřiště a sportoviště a také oplocená část přírodní rezervace Kamenný Vrch.

S pozdravem Drápalová

Otázka: 17.11.2011

Likvidace

Vazena Vazena pani starostko,tak to se Vam povedlo.nechat zlikvidovat tolik mladych orechu uplne zbytecne, kde nikomu nezavazly,ani tomu zbytecnemu jezeru, jen proste tak, proc je nezlikvidovat kdyz je to prece nalet,ze? to vam vsem ze sidliste tak strasne vadilo ze tu mame tolik orechu nebo proc!!!??? ochrana prirody a krajiny je asi neco co pro tuto radnici nema realny vyznam. uz ted hledam jine misto kam se odstehovat,kde by to bylo jako drive, nez se tu zacalo nicit.

obyvatelé oblasti KVII.

Odpověď: 30.11.2011

V posledních dnech, kdy probíhalo kácení dřevin v souvislosti budováním Parku Pod Plachtami se na nás obrátilo několik občanů s dotazy, proč se dřeviny kácí. Všechny dřeviny, které byly v minulých dnech v parku vykáceny, bylo nutné odstranit v souvislosti s probíhající stavbou a to nejen vodní nádrže, ale i  ostatních staveb a ploch. Kácení proběhlo v souladu s projektem a pod bedlivým dozorem nejen zástupců městské části, ale zejména pod dozorem spoluautora projektu, který navrhl úpravu zeleně pana Ing. Petra FÖRCHTGOTTA, který na stavbě zajišťuje autorský dozor. Přikládáme i jeho vyjádření k této záležitosti:

Na ploše samotného Parku Pod Plachtami se nachází stávající zeleň dvojího typu. Jsou to jednak vzrostlé stromy zbylé z někdejší zahrádkářské kolonie – a ty zůstanou zachovány. Druhým typem je zeleň náletová, vzniklá samovolně v posledních letech. U náletové zeleně je nutno možnost jejího uplatnění z hlediska dlouhodobé perspektivy posuzovat individuálně. Problémem u rychle rostoucích druhů - jako jsou topoly a vrby - bývá, že také velmi rychle stárnou a mají měkké dřevo, často napadané chorobami a škůdci. Koruny se pak snadno rozlamují a stávají se zdrojem nebezpečí pro své okolí. Samovolný způsob vzniku náletové zeleně znamená, že nebyla nijak usměrněna při zakládání korun (co se týče parametrů hlavního kmene, nasazení bočních větví atd.),  což ve vyšším věku opět představuje bezpečnostní riziko. V městském prostředí, kde je intenzívnější pohyb chodců, musí být toto hledisko prvořadé – a to je také hlavní důvod, proč bylo nutné odstranit i část ořešákových semenáčů. Podle projektu bude v parku nově vysazeno 71 stromů (ve 13-ti druzích) a 3550 keřů (5 druhů).   

Ing. Petr FÖRCHTGOTT


Otázka: 27.11.2011

Kontejnrová stání.

Vážená paní starostko,

ode dne, kdy byl před několika měsíci požárem poničen přístřešek pro odpadové kontejnery u domu Oblá 63, čekám na to, kdo se ujme nápravy. Přístřešek svými puklinami nebudí důvěru ve svou stabilitu, a proto není užíván. Asi by někdo měl odborně posoudit, zda je či není k užívání způsobilý, a podle toho s ním naložit - dát pokyn firmě SAKO, aby jej užívala, nebo jej opravit, nebo strhnout. Tyto přístřešky nikdy nebyly okrasou ulic, ale tento vypálený nyní hyzdí ulici jak sám o sobě, tak kontejnery, odstavené mimo něj pod schodištěm vedoucím k průchodu na "Kamennou promenádu" pod garážemi na ul. P. Křivky. Navíc takto odstavené kontejnery zabírají 1-2 parkovací místa (neoficiální, leč dříve využívaná). Klíčovou otázkou zřejmě je, komu kontejnerové domečky na Oblé patří. Je to Váš úřad, město, SAKO, stavební družstvo, ...? Objekty nemají označení, takže katastr nemovitostí mi to asi neprozradí, tudíž se ptám Vás. Pokud patří městské části, existuje nějaký konkrétní plá

 n nápravy? Pokud patří někomu jinému, máte prostředky, jak jej k nápravě přimět, a hodláte je použít? Můžou k odstranění této ohyzdnosti nějak přispět občané, např. nátlakem na vhodný subjekt?

  Zenon Starčuk, Oblá 65, Brno

Odpověď: 28.11.2011

Kontejnerová stání jsou v majetku Statutárního města Brna a nejsou svěřena naší městské části do správy ani údržby. Celý systém nakládání s komunálním odpadem je v kompetenci Magistrátu města Brna, městské části nevybírají poplatek za komunální odpad a ani na správu kontejnerových stání nedostávají žádné prostředky.  Bohužel ani statut města Brna ale přesně neřeší, který odbor magistrátu se má o kontejnerová stání starat.

Ihned po požáru jsme informovali všechny příslušné vedoucí odborů na Magistrátu města Brna i společnost SAKO Brno a žádali jsme rychlé řešení. Nikdo se ale zatím nevyjádřil. Souhlasím s vámi, že poškozené stání není ani estetické a možná ani bezpečné, proto jsme opakovaně upozorňovali magistrát na vzniklou situaci a žádali provedení statického posouzení. Pokud nebude opět nikdo reagovat, zadáme statický posudek sami a zvážíme také medializaci celého případu. Situace s kontejnerovými stáními netrápí jenom naši městskou část. To dokazuje usnesení sněmu starostů, který se tím již dlouho zabývá a v listopadu doporučil, aby byla péčí o kontejnerová stání pověřena  společnost SAKO Brno a.s., která se stará o kontejnery a popelnice ve stáních umístěné. Doufejme, že tato nešťastná událost konečně přispěje k systémovému řešení situace v celém městě Brně.

S pozdravem, Drápalová.


Otázka: 26.11.2011

Dobrý den.

V této problematice se pohybuji poprvé a doufám, že Vás dotazem nebudu příliž zatěžovat,ale chtěl bych zažádat o přidělení státního bytu.Kde přesně a v kterých hodinách je to možné?

Děkuji za odpověď. Jakub Sedláček.

Odpověď. 28.11.2011

Vekšré informace naleznete na našich webových stránkách v rubrice potřebuji si vyřídit, včetně formuláře žádosti. Pokud budete potřebovat něco vysvětlit, můžete navštívit osobně bytovou referentku paní Hanákovou v úředních hodinách, to je pondělí a ve středu 8-17 hodin.

S pozdravem Drápalová.


Otázka: 12.10.2011

Rad bych se zeptal na označeni blokoveho cisteni na parkovisti u domu Oblá 12.Blokove cisteni bylo provedeno dne 10.10.2011 a další bude provedeno dne 17.11.2011.

Bohuzel obe tato blokova cistení jsou oznacena stejne - cedule je pouze u domu Obla 14 u popelnic(lehce prehlednutelna). Podle rozpisu na techto strankach se dne 10.10.2011 cisti i parkoviste u domu Obla 12 (naproti obchodniho centra Albert.17. 10 se toto parkoviste necisti. Dne 10.10.2011 bylo provedeno blokove cisteni ovsem namisto obvyklych 3 ceduli z nichz 1 byvala u domu Obla 14 a 2 cedule byli na parkovisti u domu Obla 12 zde byla cedule jen jedna a to u popelnic domu Obla 14. Nasledkem toho bylo odtazeno 6 aut (pocet aut o nemz vim).Pri dotazu na Brnenske komunikace na nedostatecne oznaceni (1 cedule u popelnic a u jineho domu-Obla 14) se mi nedostalo zadne odpovedi a to i vzhledem k tomu ze mam vse nafoceno.

Proto bych Vas chtel pozadat o vyjdreni k tomuto problemu.Nasledkem nedostatecneho znaceni blokoveho cisteni jsem se domnival ze pujde o cisteni prijezdove cesty nikoliv parkoviste,stejne jako dalsi lide jez potkal stejny osud.Nasledkem toho vznikla nemala skoda za odtah vozidla.

Dekuji Jan Lindner.

Odpověď. 11.11.2011

Dobrý den pane Lindnere.

Blokové čištění provedené dne 10. října bylo označeno přenosnými dopravními značkami 7 dnů před jeho praktickým provedením firmou, která blokové čištění provádí.

Při vjezdu na parkoviště před bytovými domy Oblá or. č. 12 a 14 byla umístěna vedle svislé dopravní značky IP 10a (slepá pozemní komunikace) přenosná svislá dopravní značka IP 25a, která značí zónu s dopravním omezením. Při výjezdu vedle sloupu veřejného osvětlení byla umístěna přenosná svislá dopravní značka IP 25b, která značí konec zóny s dopravním omezením. Obdobně to bylo i při vjezdu na obě parkoviště pod Albertem.

Souběh dopravního značení nastal dne 10. 11. 2011 a to v den provádění blokového čištění, kdy byly umístěny 7 dnů předem přenosné dopravní značky na čištění ulice Oblá (průběžná od ul. Petra Křivky po křižovatku pod bytovým domem Oblá or. č. 18), které se konalo dne 17. října. Bylo to zapříčiněno tím, že dopravní značení na blokové čištění konané dne 10. 11. 2011 jsou odebírány následující den po provedeném blokovém čištění. Toto je zavedeno ve městě Brně z toho důvodu, aby odtahová služba mohla od 15:00 h. vracet odtažená vozidla zpět na místo, odkud byla odtažena. Rozdíl byl v tom, že nové přenosné dopravní značení bylo umístěno opačně. Při vjezdu na výše uvedená parkoviště byla přenosná svislá dopravní značka IP 25b a při výjezdu IP 25a. Všechny tyto přenosné dopravní značky byly umístěny v těsné blízkosti stálých svislých dopravních značek a sloupu veřejného osvětlení, to znamená, že byly nepřehlédnutelné.

Značení blokového čištění pomocí přenosných svislých dopravních značek IP 25a a IP 25b je v Brně – Novém Lískovci praktikováno od roku 2008.

Označení komunikací přenosnými svislými dopravními značkami při provádění blokových čištění je provedeno na základě stanovení dopravního značení dle §77, odst. 1 písm. c) a § 124, odst. 6 zákona č. 361/2000 Sb., které vydává Magistrát města Brna, odbor dopravy po předchozím písemném vyjádření Policie České republiky, Městského ředitelství Brno, Dopravního inspektorátu. V našem případě jsou použity značky IP 25a a IP 25b (zóna s dopravním omezením), které 7 dnů před dnem provádění blokového čištění jsou umístěny na určená místa.

K tomu je vydáno rozhodnutí silničního správního úřadu dle § 19. odst. 5 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů. Rada městské části schválila dne 2. 2. 2011 na své schůzi "termíny čištění vozovek v MČ Nový Lískovec". Tyto byly zveřejněny v Lískáčku a na informačních deskách. Dále jsou uveřejněny na celý rok na našich webových stránkách www.novy-liskovec.cz/Doprava, komunikace, techn. sítě/Blokové čištění vozovek. Zde jsou termíny a orientační plánek čištění.

S pozdravem Jana Drápalová


Otázka: 07.10.2011

Posilovací stroje jako na Pellicové ul. pod Špilberkem

Dobrý denm výstavba nového fitka mě vůbec netěší. Proč raději jste neosadili park pod Plachtami posilovacími stroji jako je tomu pod Špilberkem při ul. Pellicova. To je počin pro obyčejné lidi. Je to zadarmo. Já bych je určitě využila, možní i v zimě. Na Pellicovu zajdu jen občas z práce, dělám na Husové, protože je to složitější. Zato z domu, bych si vyběhla převlečená, 30 min zacvičila a šla domů. Jak by to bylo jednoduché.

Děkuji za odpověď. Blanka Procházková.

Odpověď. 09.11.2011

Dobrý den, do budoucna po dokončení parku a travnatých ploch uvažujeme i o těchto prvcích do parku a i na další místa v MČ.

S pozdravem Jana Drápalová


Otázka: 03.11.2011

Dobrý den, dnešního dne 3.11.2011 jsem byla nemyle překvapena - v jižní části nově budovaného sportovního centra směrem k areálu BMX byla pokácena třetina stromů. Zajímalo by mne, zda právnická osoba stavějící sportovní areál dostala od ÚMČ povolení ke kácení. V případě, že toto povolení dostala, bych ráda upozornila na situaci, která se odehrála v minulosti. Jedná se o stromy, které nejsou náletovými dřevinami, ale byly vysázeny před cca 10 lety v rámci akce, kterou jste vyhlásili vu (ÚMČ) pro obyvatele Nového Lískovce, aby si přišli vysadit svůj strom a dokonce za tyto stromy lidé ZAPLATILI. Po shlédnutí projektu stavebního areálu na WEB.stránkách má v prostoru kácení být dětské hřiště. Stromy tu tedy nepřekážely a jedná se o výsměch lidem, kteří se v minulosti akce na výsadbu stromů zúčastnili.

K jednomu kácení stromu už došlo zhruba před měsícem, a to ve vegetačním období, kdy byl pokácen ořešák stavební firmou na severním okraji stavby sportovního centra pod Slunčnou 2, která zde budovala přípojku. Tento ořešák byl mimo oplocené území stavby. Zde by mne také zajímalo, zda právnická osoba stavící sportovní areál má potřebné povolení ke kácení stromu.

S pozdravem Jindřiška Bučková

Odpověď. 09.11.2011

Dobrý den,

Je nám také Líto, že tyto stromy, které byly před lety ve spolupráci s občany vysázeny, byly pokáceny. Tato část dříve veřejných ploch byla však pronajata soukromému investorovi za účelem stavby a provozu sportovně rekreačního areálu, jedná se tedy o pozemek, který není ve správě naší městské části a nemůžeme zasahovat do prováděných úprav zeleně. K pokácení těchto vámi zmiňovaných stromů nebylo ze strany MČ vydáno žádné povolení, ale vzhledem k jejích velikosti to není ani nutné a v souladu se zákonem č. 114/1992 Sb, na ochranu přírody a krajiny je možné provádět jejich kácení bez předešlého povolení.

Pokud se jedná o ořešák, kácený v souvislosti s budováním vodovodní přípojky a šachty, tak jeho pokácení bylo nevyhnutelné vzhledem k blízkosti vodovodní přípojky, kdy provádění prací došlo k opdstranění větší části jeho kořenového systému a strom již nebylo možné zachovat. Nacházel se také v ochranném pásmu této vodovodní přípjky, kde stromy být nesmí. Jeho pokácení nechala provést městská část, nikoli investor stavby.

Součástí výstavby sportovního centra jsou i sadové úpravy a další stromy budou vysázeny v souvislosti s dokončováním parku. Vykácené dřeviny tak budou nahrazeny novou kvalitní výsadbou.

S pozdravem Jana Drápalová.Otázka: 04.10.2011

Volne behajici psi

Dobry den pani starostko,

dnes jsem zazila neprijemnou situaci, kdy majitelka dvou psu (vlcak a asi novofundlak) mela psy na volno. Jeden z nich se se stekotem rozbehl ke mne a mym dvema detem (2,5 let a 8 mesicu). Byla jsem hrozne vydesena a pozadala jsem pani, aby je mela na voditku. Majitelka psu se ohradila, ze vyhlaska rika, ze pes muze behat volne s nahubkem nebo na voditku a bez nahubku. Rada bych vedela, jak to doopravdy je. Dale by me zajimalo, jesti mistni meststi policiste maji pravo vybirat poplatky u majitele psu za to, ze neodstranil vykaly svych psu (temer denne je obiram z kolecek kocarku a bot).

Moc dekuji za odpoved.

S pozdravem, Radka Mazurova

Odpověď. 06.10.2011

Vyhláška Statutárního města Brna č. 21/2009 o pravidlech pro pohyb psů na veřejných prostranstvích opravdu stanovuje povinnost, že osoba doprovázející psa na veřejném prostranství je povinna mít psa na vodítku a bez vodítka je povinna ho opatřit náhubkem. Platí ovšem také, že je povinna mít psa pod neustálým dohledem a přímým vlivem, což znamená, že pes nesmí nikoho ohrožovat a majitel je zodpovědný za jeho "chování". Pokud se jedná o povinnosti uklízet po psech exkrementy, tak ta je sankcionována zákonem č. 200/1990 Sb. o přestupcích a to v paragrafu 47, který říká, že přestupku se dopustí ten, kdo znečistí veřejné prostranství, veřejně přístupný objekt nebo veřejně prospěšné zařízení anebo zanedbá povinnost úklidu veřejného prostranství. Za tento přestupek může městská policie uložit na místě blokovou pokutu. 

 

Otázka: 04.10.2011

jezírko, odvoz hlíny

Dobrý den,mám doatz a doufám,že mi odpovíte,protože jsem Vám pasl už jednou a dosud mi Vaše odpověď nedošla.

moc by mě zajímalo,jakým způsobem se budete starat o jezírko,aby se nestalo zapáchající žumpou.Jak se dosáhne čistoty vody,pokud není pravidelný přítok a odtok vody?Ve stojaté vodě bude i zvýšené množství komárů a jiného hmyzu.Kdo se o toto jezirko bude pravidelně starat?Jak jsem si všiml,při odvozu hlíny přes trávu v údolíčku vznikají koleje,jak je znovu zatravníte?Nebo jak toto bude ošetřeno?Děkuji za odpověď. Dr.Hladík.

Odpověď. 05.10.2011

Dobrý den, o jezírko se budeme samozřejmě starat. Pravidelný úřítok a odtok bude zajištěn, částečně se bude jednat o dešťovou vodu ze střechy panelového domu na Slunečné, v době sucha se bude voda doplňovat z rozvodů vody v areálu, případně v budoucnu z vrtu, který zde plánujeme. Čistotu vody budou zajišťovat také rostliny vysazené okolo břehů jezírka. Odpadky bud